Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Jak jsme slavili Den veteránů.
Kamarádi Veteráni a všichni naši příznivci. Po ukončení mise SFOR v srpnu 1998 se vytvořila malá skupinka (jádro)Veteránů, kteří se začali občas scházet. Poprvé jsme se sešli ještě téhož roku nedaleko Č. Budějovic v Albrechticích nad Vltavou. Tehdy se nás sešlo asi 7., všichni z mise SFOR. V roce 1999 se konal sraz 20.8 - 22.8. ve vesničce Zálesí u Vranovské Přehrady, této akce jsem se však nemohl zůčastnit, protože jsem byl touto dobou pracovně v USA. V USA jsem přišel na myšlenku slavit každoročně "Den Válečných Veteránů Č.R." Sice se 11. listopadu slaví mezinárodní den válečných veteránů, přesto jsem si řekl že musíme mít svůj DEN a s datem, který je pro všechny České válečné veterány významný. Nemusel jsem dlouho přemýšlet a hned se mi vyjevil jeden významný den,"4. srpen". Tento den v pět hodin ráno v roce 1995 začala ofenziva Chorvatských vojsk na tzv. Republiku Srbská Krajina. Při této operaci 5 srpna zahynuli dva naši příslušnici jednotek OSN Luděk Zeman a Petr Valeš na T-23(REPETITOR). Přesto jsem zvolil jako Den Válečných Veteránu Č.R. 4 srpen, protože tento den je vlastně prvním dnem od vzniku České republiky v roce 1993, kdy vojáci České armady byli poprvé přímími účastníky bojových operací. Před tímto dnem, ani po tomto dnu jsem nic významějšího v krátkých dějinách naši Armády nenašel. S mím záměrem jsem seznámil několik mích spolubojovniků a kamarádů a ohlas byl velice příznivý. Ještě v USA jsem poprvé oslavil tento den 4 srpna roku 1999 jen s mým bratrem a napočest jsem vykouřil jeden doutník a připili jsme si na Všechny veterány v Č.R. skleničkou Jacka DANIELSE.

Podruhé v roce 2000 již slavilo tento den, opět ještě v USA, již několik Veteránů kteři pracovali společně se mnou v Atlantě. V roce 2001 jsem se společně s bratrem vrátil z USA a hned jsem začal přemýšlet jak tento den slavit u nás v Čechách. Jelikož jsem se vrátil z USA koncem května a nebylo dostatek času k zajištění větší akce, sešlo se jen "zdravé jádro". V roce 2002 jsme již slavili 4 srpen jako den "VVČR" po čtvrté, tentokrát v obci Řetová a Přívrat ve dnech 2 až 4 srpna. V pátek jsme poseděli na "PRESÝCH" asi do 02.00 hod. u výborného piva a dobrého guláše, někteří si ho dali i třikrát, a zavzpomínali na staré časy. V sobotu jsme se odebrali do rekreační oblasti "Mandl", kde byl zajištěn objed, odpoledne jsme se podivali na fotbal, kde reprezentoval obec Řetovou zdejší fodbaloví oddíl. Večeře byla ještě na Mandlu a ve20.30 hod. jsme společně odjeli na zábavu pod sjezdovkou v obci Přívrat, tam jsme vydrželi asi do 03.00 hod.. V neděli po krásné teplé noci, jsme ještě projednali některé organizační věci a okolo12,00hod. se všichni rozjeli ke svým domovům. Této akce se již zúčastnili veteráni z mise UNPROFOR, IFOR ,SFOR. Příště se sejdeme 1. a 2. srpna 2003 a to již po páté zřejmě opět v obci Řetová. Další informace na těchto www stránkách.  Jindřich Šimek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj Karle

(Jindra, 9. 2. 2010 15:00)

Podívej se na facebook, tam jsem v kontaktu i s ostatními. Jindra

no zdar dědku.

(karel, 8. 2. 2010 22:28)

koukal jsem na fotky z Majdanu ale jsou dost malé na to aby se tam věčina poznala, Se zdendou Waitrem a s několika klukama jsem v kontaktu ale řeknu Ti že mi tam chybí tvoje fotka z Krumlova před odletem do Bosny. Jinak stránky jsou to dost dobrý a když bude sraz a budu moc tak rád přijedu. čau Karel 2četa.